/Files/images/med/7047.gif

Вірусний гепатит А

(хвороба Боткіна, хвороба брудних рук, жовтуха) – це гостра інфекційна хвороба з фекально-оральним механізмом передачі інфекції, переважним ураженням печінки і травного каналу.

/Files/images/med/64089846.jpg

Вірус гепатиту А виділяється із фекаліями хворих на гепатит та передається від людини до людини (після контакту з хворим), через воду та харчові продукти, забруднені випорожненнями хворої людини, предмети побуту та брудні руки, недотримання правил особистої гігієни.

У більшості випадків хвороба починанається гостро, з підвищенням температури до 38,50 С протягом перших 2-3 днів, ломота в тілі, можливим першінням у горлі. Хвора людини відчуває загальну слабкість, погіршення апетиту, нудоту, іноді характерна блювота, біль та відчуття важкості у правому підребер`ї. На третій день захворювання сеча набуває темного забарвлення (кольору міцного чаю пива). Можливе свербіння шкіри.

Джерелом інфекції вірусного гепатиту А є хвора людина з будь-якими формами захворювання.

Інкубаційний період – 7-50 днів (в середньому 15-45 днів). Після перенесеного захворювання формується стійкий, досить тривалий імунітет.

Загострення та рецидиви спостерігаються у 2-5% хворих. Затяжний перебіг хвороби зазвичай пов`язаний із супутніми захворюваннями, порушенням режиму та впливом інших шкідливих чинників. Після перенесеного захворювання можливе формування ускладнень з ураженням жовчних шляхів та гастродуоденальної зони, перехід у хронічний гепатит та цирох печінки.

Для вірусного гепатиту А характерні спалахи які найчастіше реєструються в організованих колективах (особливо дитячих дошкільних та навчальних закладах).

Як уникнути зараження вірусом гепатиту А :

1. Використовувати для пиття та миття посуду лише перекип`ячену воду (воду кип”ятити не менше 10 хв., дати відстоятися).

2. Не використовувати для пиття, приготування їжі та миття посуду воду з незнайомих джерел водопостачання.

3. При неорганізованому відпочинку для пиття та приготування їжі мати з собою запас питної води (краще бутильовану).

4. Перед споживанням овочів, фруктів та ягід їх необхідно добре промити питною водою, для споживання дітьми – обдати окропом.

5. Строго дотримуватись правил особистої гігієни – обов`язково мити руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

6. Не займатись самолікуванням. При появі перших ознак захворювання терміново звернутись до лікаря.

Найбільш дієвим етапом з ліквідації захворюваності вірусним гепатитом А є проведення вакцинації.

Лікування гепатиту А у дітей - важлива роль у ньому відводиться дієті. З меню малюка виключається жирна їжа , гострі та смажені страви , бобові , майонез , кетчуп , шоколад , торти горіхи , газована вода і сіль. Пропонуйте дитині більше смачних і корисних напоїв - чай з молоком чи медом , відвар шипшини , фруктові соки , кефір. Побалуйте малюка стравами із сирих і варених овочів (капуста , морква , кабачки , картопля) , вареного або приготованого на пару нежирного м'яса ( курячі грудки , кролик , індичка , пісна яловичина) , риби . Обмеження в меню можуть зберігатися від 2-3 місяців до року , залежно від тяжкості перебігу хвороби.

З лікарських препаратів можуть призначити жовчогінні ( фламин , аллохол ) , рутин , вітаміни С , А і групи В. Не обійтися також без відварів безсмертника і кукурудзяних рилець . Дитину , яка перехворіла на гепатит А , обов'язково беруть на облік у поліклініці. Йому двічі належить пройти огляд : перший - через 1,5 - 2 місяці , після лікування , і другий - через 5-6 місяців. Також дитини звільняють на рік від будь-яких фізичних навантажень.

/Files/images/med/thumb_1593991bcx0rrj3p4.gif

Кiлькiсть переглядiв: 318

Коментарi